Reet Aus ja väärtustav taaskasutamine

Mathias-Erik Tempel

Kasutajatoe vanemspetsialist

Kaanepilt: Laura Nestor

Reet Aus on üks juhtivaid moedisainereid ja väärtustava taaskasutuse ehk upcycling protsessi eestvedaja Eestis. Vestleme temaga brändi kasvatamisest veebis, teadlikkuse levitamisest masstööstuse kõrval ning ambitsioonikatest tulevikuplaanides.

Reet, oled oma veebilehti Up-shirt, UPMADE ja reetaus.com juba aastaid Voo peal jooksutanud. Kuidas oma kogemuse kokku võtaksid?

Klienditeenindus ja üldine emotsioon on meeldiv. Kasutame Voogu, sest tegu on kohaliku ettevõttega — see on meie põhimõte, et anname oma raha neile, keda teame ja usaldame.

Reet Aus enda Telliskivi stuudios, foto: Laura Nestor
Reet enda Telliskivi stuudios. Foto: Laura Nestor

Millist rolli veebileht sinu brändi kontekstis mängib?

Meie veebilehtede eesmärk on edastada infot ning kuna oleme avastanud, et ainult väikene protsent külastajatest tuleb kliendiks, on turundamisel ikka tähtis ülesanne. Ja kuna me oleme veebis aktiivsed, näeme, et see toob ka inimesed meie Telliskivi poodi kohale.


Ilmselt on ka neid, kes sinu tegemistega kursis ei ole. Kuidas sa oma brändi ja missiooni neile tutvustaksid?

Meie soov on pakkuda alternatiivi inimestele, kes soovivad teadlikult ja eetiliselt riietuda. Oleme välja töötanud meetodi, kuidas suurtootmises üle jäävad kangad sama tehase siseselt tootmisse tagasi suunata. Selliselt, uue kanga tootmist vältides, hoiame me märgatavalt kokku vett ja energiat. Üks kindel verstapost meie tegevuses on olnud Upmade sertifikaadi välja töötamine ja oma tootjate sertifitseerimine Eestis ja Aasias. Meie põhimõte on, et kui sa eetiliselt oma asja teha ei saa, siis ära tee üldse. Parem kõigile.

Jaak Kilmi dokumentaalfilmi "Moest Väljas" treiler.

Kuid kuidas sa hindaksid Eesti tarbijate teadlikkust eetilise tootmise ja taaskasutuse osas?

Kogu jätkusuutliku/eetilise disaini mõistmine on kõvasti kasvanud. Eks “Moest Väljas” on Eestis sellele ka omal moel kaasa aidanud. See film tõi probleemid lähemale ja proovis pakkuda mingitki alternatiivi toimivale masstootmisele. Kui vaadata meie ettevõtte kasvu aastal 2017, siis tundub, et inimeste teadlikkus on kõvasti kasvanud. Inimesed tahavad teada, mida ja kuidas sa asju teed, ja läbipaistvus on saanud väga oluliseks.

Kuidas sa oma tegusa tööelu kõrvalt koduse elu jaoks aega leiad ning kas teil on ka mõni lemmiktegevus, mida koos olles teete?

Kuna mu töö on sedasorti töö, mida on imelik isegi tööks nimetada, siis ega tegelikult mul ei olegi kahte elu. On üks elu, kus sees on kõik see, mis seal sees on. Mu lapsed on tihti tegevustesse kaasatud ja veedame palju aega koos. Eks me teeme selliseid tavalisi tegevusi, mida kõik teevad. Alates hommikustest pannkookidest kuni saunas käimiseni. Oluline on iga päev leida aeg silmast silma vestelda ja olla osa laste elust. Siis on usaldus ja ühine kasvamine.

Kas ütleksid, et sinu õnne valem on tervislik sümbioos koduse ja töö elu vahel?

Ma olen üldjuhul enamuse ajast õnnelik, sest saan teha neid tegevusi, mida olen ise valinud ja mis võimaldavad mul inimesena areneda. Ja kuidagi on juhtunud nii, et ka inimesed, kes mind ümbritsevad aitavad sellele kõvasti kaasa. Õnnelikuks olemisele siis. Ja oluline on ka sisemaailma eest hoolitsemine, et see õnnetunne ikka püsiv saaks olla...

Reet Aus kandmas triibulist Up-shirt t-särki, foto: Laura Nestor
Triibuline Up-shirt t-särk, saadaval veebipoes. Foto: Laura Nestor

Mida toob sulle ja su meeskonnale aasta 2018?

Alustame sel aastal Indias uurimisprojekti, et kaardistada eetilise tootmise kõik faasid (alates puuvilla kasvatusest) eesmärgiga juurutada praktiliselt tootmises kogu protsessi vältel erinevaid eetilisi ja keskkonnamõju vähendavaid meetodeid. Ehk siis üritame praktiliselt aru saada, kas on võimalik toota 100% eetiliselt.

Lõpetuseks, kust võivad lugejad sind ja sinu tooteid leida?

Tallinnas, aadressil Telliskivi 62, on meie pood ja showroom, mille avasime 2017 augustis. 

Lisaks müüvad meie tooteid edasi Eesti Disainimaja, Tali, Kaubamaja, Reede, Nu Nordic, Roheline Vihmavari ja Tartus Slow; Saksamaal ZündstoffKiss the Inuit ja Šveitsis TwiggyDee

Külastage kindlasti ka kollektsiooniga tutvumiseks reetaus.com, sertifikaadi veebilehte upmade.org ning koos Markko Karuga valminud Lõvi Lõvi Lõvi projekti, mis on samuti Voo platvormile loodud. 

Sotsiaalmeedias leiab meid üles
Facebookis ning Instagrammis.