Tanel Veenre: emotsionaalne kunstnik, sihikindel ärimees

Veiko Strauss

Müük & Turundus

Kaanepilt: Heikki Leis

Tanel on ilmselt kõige edukam ja tuntum ehtekunstnik Eestis. Milline tähtsus on tema äris veebilehel, kuidas kasutada sotsiaalmeediat ning kuhu tõmmata piir era- ja tööelu vahel on vaid mõned teemad, millest me temaga rääkisime.

Sa oled oma veebipoodi Voo peal jooksutanud nüüd juba mõnda aega. Kuidas sa oma kogemuse kokku võtaks?

Voo peal töötav veebipood on meil olnud avatud paar kuud, oleme veel täiega õppimise ja parandamise faasis. Kui lähtuda puhtalt numbritest siis müük on meil tõusnud ja usun, et seda ka värskele kasutajasõbralikumale keskkonnale: navigeerimine, ülesehitus ja liitumine Maksekeskusega on teinud ehete soetamise veebist kindlasti lihtsamaks.

Tanel Veenre Jewellery uue veebipoe platvormiks on Voog
Ekraanipilt Tanel Veenre uuest veebipoest tvj.ee

Voo suurimaks plussiks on operatiivne tugi. Ei ole seda tunnet, et pead kedagi oma küsimistega jubedalt tüütama ja nuiama. Miinuseks on piiratud valik pluginaid, mida nt Wordpressi peal oleks ülilihtne juurde liita. Näiteks puudub kampaaniakoodide rakendamise võimalus* ja kollektsioonide järjekorra muutmine ning veel mitmete toimingute teostamine ülikeeruline. Ilmselgelt on VOOG kõvas arengu faasis, kuid nõudlikuma struktuuriga veebipoe ülesehituseks hetkel veel lisasid napib ning endal on maru keeruline lehele muudatusi teha. Samas, täna olen Vooga rahul, energia on hea.

* — kampaaniakoodide võimalus on alates 19.12-st Voos olemas (toimetaja märkus)

Miks sa oma poe platvormi vahetada otsustasid?

Eelmine veebipood nägi väga äge välja, selle disainis AKU. Kuid haldamine ja muutuste sisseviimine muutus ajas üha keerulisemaks kuna puudus selge kokkulepe just haldustoe osas.

Tanel Veenre Jewellery kollektsioon CosmicFlies. Kõrvarõngad, ripatsid ja mansetinööbid.
TVJ kollektsioon CosmicFlies — kõrvarõngad, ripatsid ja mansetinööbid.

Millist rolli veebileht sinu äris üldse täidab?

Tanel Veenre Jewellery jaoks on veeb väga selgelt müügile suunatud. Arendame just sidusust kliendibaasi (nt läbi Mailchimpi), sotsiaalmeedia ja otsingusüsteemidega, et võimalikud huvilised lõpetaks just TVJ lehel. Püüame muuta veebipoodi elamuslikumaks — Insta feed võiks olla lehel kuvatud, uued ja allahinnatud tooted eristatud, hitt-tooteid võiks enam esile tuua. Ning suurem eesmärk on muidugi saada üha enam kliente väljastpoolt Eestit — see on paras pähkel pureda ja hoiab meeled erksana. Pole midagi põnevamat kui veel kasvada ja avastada maailma.

Kuidas sa sotsiaalmeediat kasutad ja milliseid soovitusi oma kogemuse pinnalt jagaksid?

Kuna disaintoode pole leib, mida soetatakse ellujäämise vajadusest, siis üha olulisem on oma loo rääkimine — ning siin on sotsiaalmeedia asendamatu. Toodetele maagilise fluidumi loomine muutes ehted nagu väikesteks multikategelasteks, kes piltidel oma põnevaid asju ajavad. Ma arvan, et ülioluline on õige harmoonia tabamine — kuidas näida värskena minetamata oma nägu, kuidas tutvustada tooteid ilma, et jääks mulje nagu keegi üritab midagi pähe määrida. Kui toote puhul hind ei ole ostuargumendiks siis tuleb varuda kannatlikkust, iga ere sähvatus ei konventeerugi ostuks — kuid aasta aega järjepidevat tööd võib jõuluajal ära tasuda :)

Oled sa mõelnud ka sellele, mis eristab Tanel Veenre Jewellery brändi teistest lugematutest ehtebrändidest?

Tanel Veenre hingeloom, tiivuline merihobu.
Tanel Veenre Jewellery eristub jõuliselt teistest ehtemärkidest just oma looga — me kutsume oma tiivulise ja kroonitud merihobuga inimesi unistama, uskuma muinasjuttudesse. Meelitame kandjaid kosmilise tolmuga tajuma universumi piiritust. Piiramatu ja pidevalt uuenev kõrvamarjade värvikaart on midagi täiesti unikaalset — vikerkaar päriselus.

Kaubamärgi loomingulise vabaduse taga on tegelikult minu kui disaineri taust kunstnikuna. Kui enamasti on kaubamärgid disainerite-ärimeeste initsiatiivist sündinud siis TVJ kasvas välja kunstniku teekonnalt — galeriides ja muuseumides eksponeeritud unikaal-loomingust. Ärilises plaanis tegutsen tavatult intuitiivselt, ma armastan inimesi ja see on andnud mulle arusaama, mis võiks neid veel õnnelikumaks teha.

Tajun, et kaubamärgina oleme alles alguses — muidugi on iga TVJ ehete kandja meie jaoks kingitus ja ilus ime, kuid ambitsiooniks oleks ehtemaailma muuta suuremas plaanis. Kui oleme suutnud veenda eestlasi ka pidulikul puhul häbenemata kandma puidust kõrvamarju, siis võiks teemantite diktaati ka mujal hakata murdma ;)

Tanel Veenre Jewellery kollektsioon kõrvamarjad.
TVJ kõrvamarjade kollektsioon, sügisene vikerkaar.

Millised on su järgmised eesmärgid ja unistused nii isiklikult kui ettevõttega laiemalt?

Ma olen alati kõndinud korraga mitmel rajal, nõnda toimib minu sisemine tasakaal. Täna jagan end valutult kolme maailma vahel — olulisimaks on muidugi minu imeline pere, kellega on lihtsalt uskumatult mõnus koos maailma üles ehitada — laulda, tantsida, ehitada laevu ja majakaid. Tegelikult on see haruldane võimalus molutada — tervise kohapealt ülioluline oskus elus.

Siis lükkan kirglikult oma kaubamärki ning kõige hullemad ideed saan teostada kunstnikuna. Kaubamärgiga püüame testida eksporditurge, olla ühtäkki mittekeegi keset tundmatut maailma ning püüda end mõistetavaks teha. Kunstnikuna jätkan mind paeluvate teemade lahkamist ehtes — ees ootavad soolonäitused Eestis, Hollandis ja USAs, grupinäitused Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal, Portugalis, Lätis... Kusjuures kunstis ei usu ma absoluutselt mitte mingisse müügitöösse — ma ei ole eales koputanud ühelegi uksele või saatnud kellelgi enesetutvustusi. Looming on piisavalt kõnekas, et ise endale teed rajada.

Eesti ehtekunstnik ja disainer Tanel Veenre
Foto: Heikki Leis

Kuid disainerina olen pidanud need idealistlikud põhimõtted unustama — konkureerides kümnete tuhandete kaubamärkidega tuleb olla strateegiline ja järjepidev, olla võluvalt agressiivne ja enesekindel. Sel teel oleme veel nii alguses, kompame pinda ja püüame aimata ootusi.

Piir sinu era- ja tööelu vahel — kuhu sa selle tõmmanud oled? Omanimelise brändi puhul on neid kahte ilmselt raskem eristada.

Ma olen tegelikult väga privaatne inimene, püüan olla eelkõige olemas oma pere ja lähedaste jaoks. Ma olen hästi kodu- ja pereinimene, oma koduköögis porgandikooki küpsetades tunnen end kuidagi hästi terviklikuna. Väärtuslikud on õhtused hetked kui nokitsen üksi oma vanalinna stuudios, lasen sõrmedel oma mõtteid juhtida...

Stina Kase pilt Eesti edukaimast ehtedisainerist Tanel Veenrest
Kunstnik või disainer, isa või ärimees? Foto: Stina Kase

Niiet, tegelikult tajud sa ennast justkui mitmes isikus?

Mõne aasta eest eraldasin otsustavalt oma privaatse/kunstniku mina ning kaubamärgi Tanel Veenre Jewellery, kommunikeerides nii iseenda mõtteid ja TVJ brändi läbi erinevate kanalite. Isegi kui need on ühe tervikliku unistuste kuningriigi osad siis olen teadlikult mõlemat rolli profileerinud — kunstnik on palju meelevaldsem, emotsionaalsem, lummatud hetkede ilust, kaubamärgi keskmes on ikkagi suurepärane toode. Kaubamärgi üsnagi kalkuleeritud kuvandiga püüan tekitada usaldusväärtust ja järjepidevust, postitustel on kindel rütm ja stiil. Kuid siiski ei saa minu puhul mööda isikupärast, ühisosaks on usk ilusse ja väärikusse. Seda enam luban ma oma loomingul pillerkaaritada mööda ilma.

Lõpetuseks, kust inimesed sind leida võivad — nii online kui päris maailmas?

Fashion Embassy on Tanel Veenre Jewellery staap
Tanel Veenre Jewellery staap on Embassy of Fashion ruumides Tatari 6, kus on ka suurim valik meie ehteid sealhulgas ka palju näidiseid ja üksik-eksemplare - kõik on oodatud uudistama. Kuid esinduslik valik on ka Goldtime`i poodides, Kaubamajas, Les Petites`is, TALIs, Tallinn Design House`is ja teistes disainipoodides. Alates detsembris on väike valik TVJ ehteid ka Helsinkis ja Riias. Oleme tugevalt kohal ka sotsiaalmeedias - Insta ja FB. Ning muidugi veebipood.

Tanel on meie jaoks ülioluline klient, sest ta annab meile võimaluse näha ühe kiirelt kasvava globaalse haardega ettevõtte köögipoolt. Tänu temale oleme juba täna oma tootearenduse kurssi muutnud ning ilmselt teeme seda edaspidigi. Kui ka sina tahaksid koos meiega oma äri kasvatada, siis võta minuga ühendust.