Mis on SEO?
SEO (Search Engine Optimization) ehk otsingumootorile optimeerimine hõlmab kõiki tegevusi, mis aitavad veebilehel otsingumootorites orgaaniliselt paremini välja tulla. “Orgaaniline” tähendab siin seda, et saiti ei ole “tagant tõugatud” näiteks tasulise reklaami abil, vaid saidi sisu ja külastatavus räägivad enda eest.SEO optimeerimiseks on Voogu sisse ehitatud SEO tööriistad, millega saad hallata, millist infot otsingumootorid sinu saidi ja iga konkreetse lehe kohta näevad.
SEO tööriistad Voos
SEO seadeteni jõuad, kui avad menüüst Sisu > SEO. Esmalt näed üldvaadet, kus on järgnevad seadistused:- Saidi nimetus – sinu veebilehe nimetus, mida kuvatakse otsinguvastete pealkirjana ja ka ülal brauseriribal.
- Vormingud – saad määrata, kas otsinguvastetes ja brauseriribal kuvatakse saidi nimetust, lehe pealkirja või mõlemat koos ning mis järjekorras (nt “Minu sait – Esileht”).
- Lüliti Otsingumootoritele nähtav – saad saidi otsingumootorite eest ära “peita” (noindex), aga kui sinu veebileht on juba avaldamiseks valmis ja soovid külastajate jaoks nähtav olla, siis kindlasti jälgi, et see lüliti oleks sees.
- Google Search Console’i verifitseerimiskoodi lahter. Mida Google Search Console endast kujutab ja kuidas see SEO optimeerimisel abiks on, tutvustab lähemalt see juhend.
Sisukaart ja robotid
Voos ei pea sa muretsema sisukaardi (sitemap) ega robots.txt faili pärast – need luuakse automaatselt.Lehel Sisukaart saad selle otsimootoritele välja lülitada ja samuti hallata blogipostituste kaasamist. Robotid lehel saad soovi korral kohendada oma robot.txt faili.
Lehed
Lehtede vaates, Sisu > SEO > Lehed, näed kõik saidi lehti ja alamlehti koos pealkirjade ja kirjeldustega ning toodud on ka lehe SEO skoor Voo hinnangul. Lehe real klõpsates saad avada selle lehe SEO seaded. Kui sul on saidil lehti rohkem, saad neid pealkirjade ja kirjelduste järgi sorteerida või otsingukasti abil filtreerida.Lehtede pealkirjadest ja kirjeldustest on lähemalt räägitud siin.
Ümbersuunamised
Kui soovid jagada mõnda alamlehte, mis on väga pika ja kohmaka aadressiga, või oled teinud struktuurimuudatusi, mille käigus mõni leht on asukohta muutnud, on abiks ümbersuunamistööriist. Uue suunamisreegli lisamiseks klõpsa nupul Uus suunamine.Väljale Vana aadress kirjuta see aadress, millelt tuleks edasi suunata. See võib näiteks olla mõni vana URL, mis enam su lehele ei vii, aga mida võidakse ikka veel kasutada. Võid tekitada ka uue, lühema aadressi mõnele väga pika aadressiga alamlehele. Pane tähele, et väljale Vana aadress sisestatud URL-iga leht ei pea tegelikult olemas olema.
Väljale Uus aadress kirjuta see aadress, kuhu külastaja suunatakse. Ümbersuunamiste vaates näed kõiki saidile lisatud ümbersuunamisi ja saad neid sisse ja välja lülitada. Pane tähele, et muutmisvaates ümbersuunamised ei toimi – see on selleks, et pääseksid kõikele enda saidi lehtedele ligi.
Mida veel teha SEO optimeerimiseks?
Märksõnad ehk keywords
Märksõna on sõna või fraas, mille järgi klient oma probleemile otsingumootori abil vastust otsib. Selleks, et otsingumootor teaks kliendile sinu toodet või teenust pakkuda, tuleks oma lehel kasutusele võtta võimalikult täpsed märksõnad. Kindlasti ei tohi unustada, et sisu on mõeldud ennekõike inimeste ja mitte robotite jaoks. Liigset trikitamist on otsimootorid lõpuks alati karistama hakanud. Sellest räägib meie veebiseminaris lähemalt ka Priit Kallas.Kuidas märksõnu valida?
Märksõnade leidmiseks vii läbi märksõnade analüüs. Märksõnad peavad olema toote, teenuse ja valdkonna põhised ning vastavuses lehe sisuga.Alustuseks koosta loend umbes 10 teemast, mis seostuvad sinu toote või teenusega ning seejärel tee valitud teemade põhjal loend otsinguterminitest. Kasuta SEO tööriistu (nt Google'i märksõnatööriist, Keyword Tool, SEMRush või GrowthBar), et tuvastada nende sõnade otsingumaht ja leida variatsioonid, mis sobiksid kõige paremini.
Analüüsides on olulisim jälgida märksõna tüüpi, otsingute arvu kuus ning konkurentsi. Alustava veebilehe puhul tuleks pigem valida märksõnad, mille konkurents ei ole väga suur. Sellised on peamiselt pika sabaga ehk kolmest või enamast sõnast koosnevad märksõnad.
Mida täpsem on märksõna, seda tõhusamalt see sinu kasuks töötab. Näitena on halb märksõna “domeen” ja hea märksõna “domeeni registreerimine”. Veelgi parem on “domeeni registreerimine hind”, mis sealjuures viitab ka kliendi soovile teenust osta. Samuti on väga kasulikud asukohapõhised märksõnad.
Seo iga sisulehe ja blogipostitusega üks tähtsaim märksõna, mainides seda URL-is, pealkirjas, mõne olulisema pildi kirjelduses ja paar korda sisus. Kasutamisel lähtu kõhutundest ja ära pinguta kordamisega üle.
Lehe SEO skoori kontrollimiseks kasuta näiteks Seo Analyzer’it.
Leheväline SEO
Leheväline ehk off-page SEO aitab tõsta otsingumootorite usaldust sinu lehekülgedel oleva info vastu. Üldiselt tähendab see teiste lehtede sinu lehele viitamist. Viitavat linki nimetatakse sellisel juhul backlink ehk tagasilingiks.Kuidas tagasilinke saada?
Esmatähtis on jälgida, et loodavad lingid oleksid kvaliteetsed ja viitamisel kasu toovad. Madala kvaliteediga lingid, mis on kergesti automatiseeritavad, ebaloomulike mustritega ja kontrollitava ankurtekstiga mõjuvad optimeerimisel hoopis negatiivselt.Kvaliteetsel tagasilingil on 4 omadust. Viide tuleb teemakohaselt ja usaldusväärselt leheküljelt, mis suunab sinu lehele esimest korda ning on do-follow ehk otsimootoritele nähtavaks tehtud link.
Võimalused backlink’ide ehitamiseks on näiteks:
- Partneri või kliendi lehel mainimine
- Blogides või sotsiaalmeedias mainimine
- Külalispostituses mainimine
- Luua informatiivne leht, mida inimestel on põhjust mainida
Esmasteks viideteks sobivad lingid neti.ee ja teistelt sarnastelt lehtedelt.
Analüüsi veel, millised leheküljed viitavad sinu konkurentide lehtedele ja kas nende hulgas on võimalusi sinu lehele tagasilingi saamiseks. Otsingumootorid hindavad kvaliteetsete ja sisu poolest sarnaste lehekülgede viiitamisi kõrgemalt, kui teisi. Seda, millised leheküljed sinu lehele viitavad, saad kontrollida Backlink Checker tööriista abil.