Kuidas ma saan oma kodulehe otsingumootorite jaoks nähtavaks muuta?

Loe lähemalt kuidas enda Voo sait Google'i ja Bingi otsingumootoritesse kaasata.

Google Search Console tööriista ühendamine Vooga

Kui oled just loonud uue veebilehe, ei tea sellest veel keegi, kaasa arvatud otsingumootorid. Kui tunned, et oled valmis oma lehte maailmale näitama, tuleks sellest otsingumootoritele teada anda. Lihtsaim viis seda teha on teatada oma lehest otse Google'ile või ühendada enda veebileht Bing Webmaster's tööriistaga.


Samuti on võimalik kasutada keerulisemat ja võimsamat tööriista Google Search Console (varasema nimega Google Webmasters Tools). See on tasuta teenus, mis annab sulle rohkem kontrolli selle üle, kuidas otsingumootorid sinu lehte näevad. 


Alustamiseks pead olema sisse logitud Google'i kontole. Vasakul menüüs näed võimalust domeeniomandi otsimiseks. Vali Search property ja Add property.  Kui sinu aadess on lisatud, palub Google sul tõestada, et oled selle lehekülje omanik. Vali URL prefix tõestamismeetodina.

Veebilehekülje URL-i sisestamine Google Search Console-i 'URL prefix' lahtrisse

Sulle antakse kood, mis näeb välja umbes nii: googlef52f1d814b8972e9.html.

Google Search Console'i verifitseerimiskood 'Tõesta omandiõigust' aknas
Selle koodi pead nüüd oma lehele lisama. Seda saab teha nii: vali Sisu > SEO. Sellel lehel liigu allapoole kuni leiad lahtri Google Search Console'i verifitseerimiskood. Sisesta kood lahtrisse ja vajuta Salvesta. Seejärel saad tõestamisprotsessi lõpetada, vajutades oma Google Search Console'i lehel Verify.

NB! Jälgi, et sisestaksid Google Search Console'i lehel õige domeeni aadressi. Kui soovid oma lehte tutvustada aadressiga 'https://www.mycompany.com' siis sisesta just see aadress, mitte 'https://mycompany.com'.


Samuti on hea idee sisestada Google Search Console kasutajale oma sitemap.xml aadress. Voog genereerib sinu lehele sitemap.xml aadressi automaatselt. Selle leidmiseks lisa oma veebiaadressi lõppu „sitemap.xml“ (näiteks www.minufirma.ee/sitemap.xml). Selle aadressi võid postitada Google Search Console'is liikudes menüüs "Index > Sitemaps" sektsiooni. Kui soovid anda Google’ile käsu oma lehte re-indekseerida (kui oled näiteks mõningaid muudatusi teinud), siis lihtsalt sisesta oma sitemap uuesti.


Kui oled oma lehe otsingumootoritesse sisestanud, siis jääb sul ainult seda reklaamida.

Bing Webmaster tööriista ühendamine Vooga

Kõigepealt loo endale Bingi / Microsofti konto või logi juba olemasolevale kontole sisse siit.

Seejärel saad enda personaalse domeeni lisada profiilile Add a site väljalt ja sisestatud aadressi salvestada Add nupuga. Kõik vajalikud sammud Bing Webmaster tööriista seadistamiseks on toodud siin.


Domeeni verifitseerimiseks CNAME kaudu kopeeri CNAME kood enda Bingi profiililt ning saada oma registripidajale. Kui sinu domeen on meie juurest ostetud, siis saad uue CNAME kirje domeeni DNS seadetesse ise lisada, avades Seaded > Domeenid. Domeeninime kõrval on hammasrattaikoon, kust saad avada domeeni seaded ja sealt edasi DNS seaded.


Uus CNAME kirje peaks sisaldama järgnevat informatsiooni:

Alamdomeen:
Tüüp:
Asukoht:
(verifitseerimiskood)
CNAME
verify.bing.com.

Kui oled CNAME kirje lisanud ja salvestanud, võidki suunduda tagasi enda Bingi lehele ning domeeni Verify lingilt ära verifitseerida. Roheline teade annab märku, et domeen on edukalt ühendatud, punane aga seevastu tähendab, et midagi on valesti. Anna sellele mõni tund kuni päev toimima hakkamiseks.


Teine võimalus on kasutada <meta> tag’i, mille saad sisestada Seaded > Sait lehel “Päise koodi” alasse.

Uuendasin hiljuti oma veebilehte, kuid otsingumootor kuvab ikka veel vana infot. Mida teha?

Kui oled muutnud oma veebilehe struktuuri, kustutanud lehti või lisanud uusi lehti, siis on alati hea idee paluda Google'il oma veebilehte uuesti indekseerida. See on lihtne protsess ning seda saab teha siin. Viska pilk peale! See on väga hea tööriist, sest see aitab veebilehe informatsiooni õigena ja ajakohasena hoida.

Kuidas enda sait või mõni kindel leht Google'i otsingutulemustest eemaldada?

Google võib sinu veebilehe nii ära indekseerida, et see ei ole sinu jaoks just kõige sobilikum — näiteks on otsingutulemustes kuvatud leht mis tegelikult on ära kustutatud. Sa saad Google'ile märku anda, et nad selle tulemuse teiste seast eemaldaks. 

Kui su sait on ühendatud Google Search Console tööriistaga, siis kõigepealt tuleb kustutada oma sait või veebisaidi alamlehed ning seejärel logida oma Google Search Console kontole ning valida vasakust menüüst Google Index - Remove URLs. Kui eelnevalt saiti kustutatud ei ole, siis see rakendus peidab teie veebisaidi otsingumootoritest vaid ajutiselt, 90 päevaks. Täpsema informatsiooni leiad meie inglise keelsest blogipostitusest siin.

Kui sa oled hiljuti oma saidil muudatusi teinud, siis sa saad paluda Google’il see uuesti indekseerida, kasutades Fetch as Google tööriista.