Kuidas luua hea veebileht?

Voog

Eesmärgi mõtestamine on ilmselt kõige olulisem etapp veebilehe loomise juures. Kõik muu peab seda eesmärki teenima — nii sisu kui vorm. Ilma konkreetse eesmärgita veebilehel ei ole selget visiooni, kuidas külastaid suunata. Seega võib su veebilehel olla küll tohutult palju külastusi, kuid ärilisele edule see kuigipalju kaasa ei aita. See tähendab, et selge eesmärk aitab veebilehe liiklust suunata selliselt, et klikkidest saaksid käega katsutavad eurod. 

Niisiis, kui sa soovid ehitada hea veebilehe, siis  mõtle, mis on sinu jaoks kõige olulisem. Soovid sa ennast lihtsalt tutvustada, koguda potensiaalsete klientide kontakte või hoopis veebilehe vahendusel klientidelt päringuid saada? Lisaks eelnevale on sul alati võimalik oma veebileht veebipoena tööle panna ja otse veebis klientidele müüma asuda. Igatahes, pane eesmärk paika ning tee oma veebilehe ehitamisega algust.

Kuidas panna paika oma veebilehe eesmärk?

Veebileht peaks sinu teiste tegevuste ja üldise kuvandiga kokku kõlama, neid täiendama. Pean silmas seda, et igal valdkonnal on oma eripärad, mis mõjutavad seda, kuidas äri tegemine käib. Mõnes valdkonnas on kõige tähtsam isiklik tutvus ja vahetu suhtlus, teises töötab hoopis “kättesaamatu” mängimine. Oma äri tunned sa kõige paremini ning et sul oleks lihtsam oma veebilehe eesmärk paika panna, toon mõned näited enamlevinud veebilehe tüüpidest.

Digitaalne visiitkaart

Kui sind ei ole võimalik guugeldada, siis sinu teenuseid/tooteid ei osteta. Sellise veebi puhul on kõige olulisem hea esmamulje, samas on oluline, et külastaja leiaks kiirelt kõige olulisema info — sinu kontakti.

Eelised: digitaalse visiitkaardi tüüpi veebileht ei pea olema sisutihe. Tihtilugu ongi parem kui suudad olulise võimalikult lühikeses ja selges formaadis edasi anda.

Miinused: kui oled kord veebilehe ehitamisega algust teinud, tundub kõik hästi oluline. Seega on oht, et valad veebilehe ebaolulise infoga üle ning kirjutad nii pikad tekstid, et keegi ei viitsi neid lugeda. 

Sobivad Voo kujundused
: Madriid, Firenze, Bern, Zürich

Kuvatõmmis Daniel Vaariku sõnumiagentuuri Voo peale ehitatud veebilehest.


Informeerimine / tutvustamine

Tüüpiliselt võib siinkohal rääkida mõne sündmuse, kampaania või organisatsiooni koduleheküljest. Kes, kus, millal, miks — on mõned küsimused, millele selliselt veebileheküljelt vastuse leiab.

Eelised: veebikülastajale ei ole peale informatsiooniga tutvumise muid ootusi. Ta ei pea millegagi liituma ega midagi ostma. Mõnus, pingevaba ja sõbralik kogemus.

Miinused: sinu kui veebilehe looja jaoks on oluline et külastajad end infoga võimalikult põhjalikult kurssi viiks. See seab sisule omad nõudmised — sisu peab olema haarav, piisavalt pikk, et oluline saaks öeldud, kuid võimalikult lühike, et huvi ära ei kaoks.

Sobivad Voo kujundused: Santiago, Rotterdam, Boulder, Berliin, Reykjavik

Kuvatõmmis Voole ehitatud Vähiravifond Kingitud Elu veebilehest.


Kontaktide korjamine / päringud

Tahad, et veebileht toetaks su müügitiimi tööd — väga hea. Pane internet enda kasuks tööle ning las inimesed jätavad ise sulle oma kontaktid. Kui soovid, et müügitiim tegeleks vaid kokkulepete sõlmimise ja detailide kooskõlastamisega, lase inimestel veebilehelt endale päringuid saata.

Eelised: veebilehelt saadud kontakti suur eelis on see, et inimene on ise sinu vastu huvi tundnud ning müügimeeskond ei pea potentsiaalseid kliente tikutulega taga ajama. Kui korjad veebist päringuid, ei pea müügitiim tegema muud, kui kooskõlastama detailid ning tehingu ära vormistama.

Miinused: selleks, et inimene sulle oma kontakti jätaks, pead sa talle mingi väärtuse vastu pakkuma. Veeb on igasuguseid pakkumisi täis ning millegi motiveeriva pakkumine võib oodatust raskem ülesanne olla. Päringu puhul kipub inimestel tekkima tunne, et ega neid keegi ei loe ning teele pandud päring rändab otse prügikasti.

Sobivad Voo kujundused: Anchorage, Boulder, Düsseldorf

Kuvatõmmis Taavi Kotka Voole ehitatud veebilehest.


Müük

Veebipood on suurepärane võimalus igas suuruses ettevõtjatele. Minimaalsete kulutustega on sul võimalik jõuda miljonite inimesteni. Internet võimaldab sul müüa Omaanist Ameerikani ilma magamistoast lahkumata — müüd sa siis oma tooteid või teenuseid.

Eelised: globaalne haare. Kui sul on oma veebipood, siis on su pood kõikjal kus internetiühendus. Seejuures pääsed sa rendi, vahendus ja muudest kulutustest.

Miinused: edukaks veebimüügiks pead sa veebikülastajale väga oskuslikult ära põhjendama, miks ta just sinu käest ostma peaks. Lisaks sellele võib veebipoe pidamine väga keeruliseks ja tülikaks osutuda — soovitan vältida kõiksugu “tasuta” võimalusi. Ehita oma veebipood sellisele süsteemile, mis hoolitseb turvalisuse, majutuse ja muu tehnilise eest.

Sobivad Voo kujundused: Santiago, Anchorage, Sapporo, Longyearbyen

Kuvatõmmis Tanel Veenre Voole ehitatud e-poest.

Need on vaid mõned näited ning ma loodan, et sa suudad oma veebilehe maksimaalselt oma äri kasuks tööle panna. See tähendab, et sinu veebilehe eesmärk võib olla sootuks midagi muud. Igatahes, kui sa tunned, et vajaksid veebilehe eesmärgi seadmisega abi, siis võta minuga ühendust support@voog.com.