Kuidas kvaliteetse sisu abil oma lehe külastatavust suurendada

Stuart Garlick

Kuidas leida oma veebilehele lugejaid ja külastajaid? See on üks sagedasemaid küsimusi, millega seisavad silmitsi kõik need, kes hakkavad ajaveebi kirjutama või loovad oma veebilehe.

Selliseid ajaveebe, mida eriti ei külastata, on miljoneid, seega miks peaks sinu omal kuidagi paremini minema? Aga see on võimalik — järgnevalt annan mõned praktilised nõuanded, kuidas luua sellist sisu, mis sind sellele eesmärgile lähemale viib.

Kirjuta seda, mida inimesed lugeda tahavad

Väga oluline on kirjutades jälgida, et oled teadlik ka oma publikust, kellele kirjutad, sest just nii tagad endale piisaval hulgal lugejaid. Mida rohkem on neid, kes hea meelega su kirjutisi loevad ja sealt ka midagi kasulikku leiavad, seda rohkem tullakse su lehele tagasi uut infot otsima. Ehk klikitakse isegi mõnele reklaamile või ostetakse mõni toode, mida oma lehel tutvustad.

Hästi koostatud sisu toob sulle kasu ka pikemas plaanis ja tagab selle, et mitte ainult üks artikkel ei saa palju lugejaid, vaid ka järgmine. Samamoodi tasub tähele panna, et kui postitad kvaliteetset sisu ka edaspidi, siis su lugejaskond aina suureneb. See aga eeldab, et sa oled järjepidev ning võtad oma südameasjaks regulaarselt postitusi teha — kui järgid seda põhimõtet, tekib inimestel peagi harjumus igapäevaselt või iganädalaselt sinu lehte külastada.

Tee plaan

Kui sa ei ole varem veebilehe sisu loonud, siis on sulle suureks abiks, kui teed graafiku sellest, mida sa tahaksid kirjutada või millist sisu luua ja millal kavatsed seda avaldada. Nii saad endale paika panna strateegia ja tagada, et postitused on ajaliselt hästi jaotatud ja on avaldatud just siis, kui nad kõige rohkem huvi äratavad.

Tee endale plaan, mida postitada ja millal — see annab sulle hea edumaa, et uut sisu alati õigeaegselt avaldada
Tee endale plaan, mida postitada ja millal — see annab sulle hea edumaa, et uut sisu alati õigeaegselt avaldada

Me soovitame sisuplaani koostamiseks kasutada Google Sheets’i, aga igasugune tabel sobib selleks sama hästi. Vaata, kuidas teised sinu teemaga seotud ajaveebid või veebilehed on oma sisu jaotanud — see annab sulle ideid, kuidas seda võiks teha.

Reklaami ennast õigetes kanalites

Reklaami osas on tarvis oma tegevus läbi mõelda enne, kui pea ees sisse sukeldud — seda seetõttu, et iga sotsiaalmeediakanal on oma nišiga ja sobib just teatud tüüpi sisuturunduseks. Millist turundusviisi ja sellest tulenevalt millist sotsiaalmeediakanalit sa kasutad, sõltub täielikult sellest, mis eesmärki su postitused peaksid täitma ja millisele publikule need suunatud on.

Ülioluline on oma väljavalitud kanaliga püsivalt töötada, sest ainult korrapäraste postitustega leiad sa uusi jälgijaid ja säilitad nende huvi, kes on juba pardale tulnud.

See on üks põhjuseid, miks oma töö reklaamimiseks on mõistlik keskenduda ainult ühele või kahele sotsiaalmeediaplatvormile; kas selleks on Facebook, Twitter, Instagram, Reddit või mõni muu võrgustik, sõltub sellest, mida sa soovid saavutada ja kelleni jõuda.

Twitter on suurepärane äride või teiste autorite ja ajakirjanike tähelepanu püüdmiseks — seda seetõttu, et on loomult sõnapõhine võrgustik, kus peetakse lugu hästi kirjutatud tekstist ja kus on heaks tavaks jagada huvipakkuvaid viiteid ka oma jälgijatega, kasutades retweet’i (share ehk jagamine) või quote-retweet’i (kus lisad algse säutsu enda säutsu sisse). Kuna Twitter on ka algoritmipõhine, tähendab see, et neil aegadel päevas, mil su jälgijad on aktiivsed, võid sa jagatud postitustest palju kasu lõigata.

Facebook on nelja käsitletava seas n-ö "vana kooli" sotsiaalvõrgustik. Varem oli ta kõikidest võrgustikest kaugelt kõige tähtsam, sest peaaegu igaühel oli seal konto ja kõikides teistes kanalites toimuvad jagamised kahvatusid Facebooki kõrval.

Sarnaselt selle kaameraga peetakse ka Facebooki teiste omalaadsete seas üsna vanamoodsaks
Sarnaselt selle kaameraga peetakse ka Facebooki teiste omalaadsete seas üsna vanamoodsaks

Aga see ei ole enam päris nii nüüd, kus Facebook on muutnud oma algoritme, et näidata senisest üha enam inimeste isiklikke postitusi ja varasemast vähem ettevõtete, uudistekanalite ja veebilehtede ametlikke postitusi. Ühest küljest on selle eesmärgiks innustada kasutajaid reklaami ostma või oma postitust boost’ima, teisalt on see reaktsioon viimastel aastatel libauudiste suhtes kujunenud vastumeelsusele.

See on kahjulik neile veebilehtedele, mis püüavad enda sisu promoda ja kasutavad selleks Facebooki, sest see tähendab, et sinu postitusi näeb vähem silmapaare. Facebookis reklaamimine ja raha teenimine ei ole seetõttu küll täielikult välistatud, aga võib-olla paneb sind mõtlema lisaks ka teiste variantide peale.

Üks teine sarnane variant, mis sobib kvaliteetse visuaalse materjaliga veebilehtedele, on Instagram. Sinna tasub panustada ainult siis, kui tegeled valdkonnaga, mis on olemuselt väga visuaalne, näiteks toit, mood või reisimine. Kui sa blogid millegi kohta, mida on keerulisem visualiseerida — näiteks raamatupidamine — , siis pead hindama, kas Instagram tooks sulle järgijaid ja sellest tulenevalt müüki. Kui ei, siis jää pigem Twitteri või Facebooki juurde.

Reddit on sotsiaalvõrgustikest kõige vähem mõistetud, kuna näeb välja ja käitub nagu vanamoodne foorum, ei ole just kõige sõbralikum uute kasutajate suhtes ja koosneb inimestest, kes tajuvad juba eemalt ära, kui sa oma teemat hästi ei valda. Kui sa oled aga tõeline spetsialist, leiad subreddit’i (lehel olev alafoorum) ja lisad viiteid oma postitusse ning kasutad ka võimalust küsida ja küsimustele vastata, siis oled õigel teel leidmaks inimesi, kes su sisust lugu peavad.

Esitle oma tööd hästi

Ükskõik, kui kvaliteetset sisu sa toodad, loob esmamulje see, kuidas sa seda esitled
Ükskõik, kui kvaliteetset sisu sa toodad, loob esmamulje see, kuidas sa seda esitled

Kuigi me rääkisime siiani sellise sisu loomisest, mis kõneleb iseenda eest, ei ole pealiskaudne ega ülemäära välisest särast sõltuv, on siiski tähtis, et see keskkond, kuhu sa oma artikleid, videosid või muud loomingut postitad, oleks ka silmale kena vaadata. Segipaisatud kujundus võib potentsiaalsed lugejad sekunditega peletada ja see võib tõsta su bounce rate’i (külastajad, kes lahkuvad pärast esimest lehekülge) kosmilistesse kõrgustesse.
Loo oma e-pood tasuta
Loo veebileht tasuta