Tee e-pood ise 5 sammuga

Voog

Veebipoega alustamine ei ole kõige lihtsam väljakutse, eriti kui oled otsustanud seda teha iseseisvalt. Aga see ei ole võimatu. Jagame sinuga kasulikke nõuandeid selleks, et lihtsustada sinu teekonda veebiehituses.

E-poe ja veebilehe korrasolek on väga oluline sinu ettevõttele – see toob sulle uusi kliente, uut sissetulekut ja uusi võimalusi.

E-pood algab heast ideest.
Iga e-pood algab heast ideest.

Mis on sinu idee?

Leia idee, mis oleks edukas ning ka isiklikult oluline. Alati on hea teha asja, mis endale meeldib, aga eriti hea idee on siis, kui see aitab parandada ka turu puudujääki.

Esimene küsimus, millele vastama pead on see, kas soovid müüa tooteid või pakkuda teenust. See aitab kitsendada valikut. Kõige parem nõuanne esialgse idee leidmiseks oleks suuremate e-poodide – Amazon, eBay, AliExpress – lemmikute kategooriaid vaadata - äkki leidub mõni hea idee sealt, mis sümpatiseerib ka sulle.

Tip: tee endale Exceli tabel, kuhu saad kõik enda ideed kirja panna, saad parema ülevaate.


Keep an list of your ideas for your online store.

Ülevaade kõikidest ideedest aitab valikut tehes.

Aga kui oled juba otsustanud, mis valdkond sind kõnetab – näiteks aksessuaarid, mööbel, lasteriided, mida iganes – siis on kaval ka uurida enda konkurente ning täiustada võimalusel enda toodet. Aga pea meeles, et keskendumine ainult konkurendi tööle ja toodetele ei vii sind nendest edasi. Lõppude lõpuks on tegemist sinu idee ja ettevõttega.

Väldi nišše, kus juba domineerivad üldtuntud nimed. On selliseid valdkondi, kus populaarsemate brändide vastu lihtsalt ei saa – näiteks, kui ostad uusi kõrvaklappe, siis tavaliselt ikka minnakse kohe tuntumate brändide suunas – Sony, Apple, Samsung jne. Aga kui on tegemist valdkonnaga, kus ei ole välja kujunenud turuliidrit, siis on inimestel kombeks otsida Google'ist seda, mida nad tahavad — "odav kapp magamistuppa" või "tammepuust söögilaud". Optimeerides enda veebilehte, on suur võimalus saada endale neid kliente, aga sellest järgnevas peatükis.

E-poega alustamiseks tee plaan
E-poega alustamiseks mõtle algselt läbi enda ettevõtte plaan.

Ehita enda bränd

Lisaks valdkonna leidmisele on ka bränd ja ettevõtte nimi ka oluline osa veebipoe edukuses. See pole küll elu ja surma küsimus, aga tähtis on ta siiski.

Nimi võiks olla lihtsasti hääldatav – kõige parem on panna nimi, mille hääldus on sama, mis kirjapilt. Muidu võib tekkida olukord, et inimesed ei mõista su e-poe kirjapilti ning ei jõuagi su veebileheni.

E-pood paistab eriti silma kui on valitud hea nimi ja bränd.
Ettevõtte nimi ja bränd on olulised uute klientide saamiseks.
Ole originaalne! Ära pane nime, mis on juba olemas või väga sarnane olemasoleva brändiga. 1998. aastal oli juhtum, kui Victor ja Cathy Moseley avasid pesupoe ja nimeks panid "Victor's Secret". Ma arvan, et enamusele tuleb seda nime kuuldes esimese asjana meelde globaalne bränd Victoria's Secret, kellele tõi nime sarnasus liiga palju negatiivset mõju. Seetõttu kaebas suurbränd pesupoe nime vastu, mille tulemusel olid Victor ja Cathy sunnitud muutma enda poe nime. Alati pigem panna kohe sobiv nimi, kui hiljem seda muutma hakata.

Anna nimele tähendus, seda on võimalik teha kahel viisil – kas panna nimi, mis on seotud tegevusvaldkonnaga, või nimi, millel on sügavam ja isiklikum tähendus. Nime sidudes nišiga tuleb mõelda, kuidas see võiks sinu toote/teenusega sobida nii, et see ei kitsendatakse tegevusvaldkonda – ära pane nimeks Lahedad Kindad sellepärast, et äkki tulevikus tahad hakata ka sokke müüma. See võib klientides segadust tekitada. Personaalsete nimede puhul on väga hea nime taustalugu kasutada turunduslikuks sisendiks – anna enda klientidele rohkem infot ettevõtte kohta, mille abil saad kasvatada usaldust ja tuntust.

Nime pikkus üldiselt EI TOHI olla rohkem kui 3 sõna. Meie  soovitame üldse kasutada hoopis 1-2 sõna – jälle on see oluline, sest seda nime on lihtsam hääldada kui ka parem üles leida. 

E-poele nime valimine on läbimõeldud protsess.
Pööra tähelepanu erinevatele teguritele ettevõttele nime valides


Leia enda veebipoele kodu

Eelnevalt rääkisime nime valikust ja mille järgi valida. Tegelikult nime ja domeeni valik käivad käsikäes – hoia silma peal domeenide kättesaadavusel. Kõige parem oleks, kui saad .com lõpuga tahetud domeeninime, see on kõige universaalsem klientide jaoks. Kuigi koguvad populaarsust ka teised domeenid. Lisaks .com lõpule on ka riigidomeenid nagu .ee (eesti turg), .eu (euroopa turg), .fr (prantsusmaa turg), jne.

Lisaks on võimalus saada ka personaliseeritud domeen nagu .agency, .drink, .apartments. Sellise domeeni kasutus eesmärk on, et sa saad täpsemalt märkida, mis on tegevusvaldkond ja mida müüd. Zone ja Veebimajutus on interneti tugiteenuste pakkujad, kust leiate ka personaliseeritud domeenilõpud.

Domeen ja veebileht käivad käsikäes
Regiteeri enda veebilehe domeen nii pea kui võimalik, hiljem ei pruugi see enam olla kättesaadav.
Voost on ka võimalik enda domeeni osta – kõik domeenilõpud leiate siit! Pluss ja Premium aastase paketiga on üldse aastane domeen sulle tasuta. Ehk kui sa vajad abi domeeni lisamisega, ümbersuunamisega või ükskõik millega – siin on ülevaade, kuidas seadistada enda domeen Voo leheküljel. Ja kindlasti, kui tekib veel küsimusi, siis võta ühendust meie super klienditoega: support@voog.com.

Tip: Registeeri ja suuna enda domeen üleval oleva video abil.

Tee ise enda veebipood

Nüüd kui kõik ülejäänud on otsustatud ja tehtud, on aeg e-pood ellu tuua. Kõik oleneb sellest, kuidas sina tahad, et sinu veebipood välja näeks – sinu e-poe saatus on sinu kätes. Lase enda loovusel lennata!

Alguses leia veebilahendus, mis sobib just sulle. Populaarne ja kodumaine teenusepakkuja Voog teeb e-poe ja veebilehe loomise imelihtsaks. Nii et ava Voog ja saame üksteisega tuttavaks – 30 päeva saad seda teha tasuta.

Alusta tasuta

Alusta enda e-poe tegemisega ükskõik kus, Vooga.

Alustuseks leia endale sobiv pakett, mis täidab kõiki sinu ettevõtte eesmärke. Standard paketti soovitame pigem siis, kui on soov teha ettevõtte visiitkaardi formaadis koduleht, sest e-poodi saab ainult 3 toodet lisada. Kui tead, et sul tuleb juba suurem e-pood, siis on mõistlik minna kohe Premium paketi suunas – sellega ei kaasne vahendustasu ning oled alati eelisjärjekorras klienditoes. Pluss pakett on kuldne kesktee, mis on tavaliselt sobilik enamikule klientidest. 

Tip: Pluss ja Premium aastase paketiga kaasneb sulle ka tasuta aastane domeen.


Veebipoele sobivad kõige rohkem Pluss ja Premium pakett.
Mõtle läbi, milline pakett oleks just sobiv sinu ettevõttele.
Kui kõik eelnev on juba tehtud, siis nüüd mine vali Voo mallide hulgast endale meelepärane kujundus. Põhja saab enda soovide järgi muuta. Samas, kui poole peal otsustad mõne muu kujunduse kasuks, siis lehe põhja muutmine ei ole mingi probleem. Voos saab kõiki malle proovida tasuta 30 päeva jooksul. Sinu pood on "pilves" — see tähendab, et sa ei pea midagi installeerima ega kodeerima. Kõik vajalik on kohe olemas, lihtsalt sikuta, tiri ja paiguta.

Voos hoolitseme me kõikide veebilehtede eest isiklikult, tahame, et kõik meie kliendid tunneksid platvormil end turvaliselt, ja ka uuenduste eest hoolitseme meie. Kui vajad abi e-poe lõpliku seadistamisega, siis loe läbi meie koostatud juhend või võta ühendust otse meie klienditoega – support@voog.com.

Tip: Kui sulle tundub, et veebipoe ehitamine ise on keerukas ning tahaksid ikka mõne agentuuri abis, siis pöörduge meie sõprade poole, nemad oskavad sinu unistusi ellu viia.


Arendajatel on kerge kasutada Voo platvomi enda projektide aluseks
Voo platvormil on väga lihtne ise teha endale veebipood aga vajadusel aitavad sind ka meie partnerid.
Seadista e-pood ja pane tooted müüki. Nüüd kui veebipood on visuaalselt valmis, siis on aeg lisada tooted müüki. Voog on protsessi väga lihtsaks teinud – sul tuleb täita lihtsalt tooteinfo ning tootelehed tekivad automaatselt. Toodete sisuala lisamine alamlehele on ka äärmiselt lihtne. Erinevad kategooriad aitavad sul kuvada kindlaid tooteid – see on väga hea tööriist, kui on soov teha kampaaniaid enda e-poes.


Tip: Siin on detailne ülevaade, kuidas Voos enda tooteid lisada poodi


Nüüd on tooted üleval, aga ainuke võimalus nende eest tasuda on arvega, mis tänapäeval ei ole üldse hea lahendus. Sa ju tahad, et sinu klientidel oleks kõige mugavam ja lihtsam ostukogemus, mistõttu soovitame lisada enda e-poele ka teisi makseviise juurde – näiteks Maksekeskus, PayPal, jne.

Tooted ja muu oluline info veebipoe toimimiseks on lisatud ning visuaalselt oled rahul enda e-poega, aga hetkel on meil kodulehel ainult esileht ja toodete alamleheküljed. Selleks, et teha veebileht veel huvitavamaks ja usaldusväärsemaks klientidele, lisa ka teisi lehekülgi – "Kontakt" lehekülg, "Ettevõttest" lehekülg, "Saatmine ja vahetus" lehekülg. Kõik see aitab klientidel õppida tundma ja usaldama sinu ettevõtet.

Tee end nähtavaks!

Nüüdseks on sul juba kõik üles seatud ja e-pood avatud. Nüüd kui kliendid, kes tulevad Google'ist, Facebookist või muudelt turunduskanalitelt, satuvad sinu e-poe kodulehele, saavad nad kohe aru, mida sa pakud, ja ei ole segadust. Väga suur usaldus tekib ilusa ja hästi toimiva veebilehe abil. Järgmine samm on hakata keskenduma turundusele.

Algselt tuleb välja mõelda turundusstrateegia, mis sobib sinu ettevõttele – kõike teha samal aja ei toimi, peab leidma eesmärgi, millele keskendub sinu ettevõte ja mida tahate aja jooksul saavutada. See annab ülevaate, mis kanaleid on sinu ettevõtluse jaoks kasulik kasutada.

Be special and stand out thanks to Voog SEO tools.
Ole äge ja eriline, et teistele silma paista!
Edasi tuleb kindlasti seadistada enda veebilehele SEO (veebilehe optimeerimine otsingumootoris). Väga suurt erinevust on näha poodide vahel, kes optimeerivad enda kodulehte ja kes mitte – ühed on Google'is esimesel lehel ja teist on väga keeruline leida otsingumootorist. Selleks, et otsingumootoris end nähtavaks teha, mõtle välja nimekiri sõnadest, mis kirjeldavad sinu ettevõtte eesmärki, ning kasuta neid sõnu enda veebilehe sisus. Voo platvormil on spetsiaalne SEO tööriist, mis teeb selle ülesseadistamise eriti kergeks.



Tip: Seadista enda veebipoe SEO 25 minutiga, sulle on abiks see juhend.


Sotsiaalmeedia turundus on hoopis teine asi. Sa pead leidma kanalid, kus sinu kliendid veedavad aega, ja kindlasti hoidma ka ettevõte kontot aktiivsena. Tee endale turunduskalender, mis aitab planeerida sotsiaalmeedia tegevust – sellega saad silma peal hoida graafikul ning teha ka ajastatud postitusi, et midagi meelest ei läheks. Aga kõige parem nõuanne, kuidas alustada, on – vali ainult üks turunduskanal ning keskendu alguses ainult sellele ja alusta järk-järgult.

Tip: Pane kõikide enda sotsiaalmeedia kontode lingid kodulehele.


E-maili turundus on üks kõige olulisematest turundusväljunditest. E-mail on suurepärane võimalus edastada sobivale sihtgrupile soovitud informatsiooni, tehes seda kiirelt ja odavalt. Kui arvasid, et tegemist on aegunud või vanakooli tehnika, siis tegelikult on see väga võimas ja tõhus turundusliik.


Build your webstore today!

Alusta kohe!

Kõik 5 sammu on tehtud ja nüüd oled sa küll ära teeninud eksperdi tiitli veebipoe tegemises Voo platvormil. Meiepoolne nõuanne sulle on – ära oota "perfektset" aega – alusta juba täna.