Voo persoonilugu: Mathias-Erik ja taskuhääling Mõtteaine

Mathias-Erik Tempel

Kasutajatoe vanemspetsialist

Kaanepilt: Maris Savik

Meie meeskonnas on kaksteist liiget ning igaüks nendest tublidest asjatundjatest elavad väljaspool tööaega põnevat ja värvilist elu. Esitleme teile Voo persoonilugude teist osa, kus turundaja Mathias-Erik Tempel räägib enda loodud taskuhäälingust Mõtteaine.

Üks hea taskuhääling ehk podcast on mõtlemapanev meelelahutuslik saatesari, mida saad just endale sobival ajahetkel näiteks telefonist või arvutist kuulata. Kusjuures, erinevaid saateid ning käsitletud teemasid on nõnda palju, et valik on sisuliselt lõpmatu.

Miks taskuhäälingud?

Mina avastasin taskuhäälingud enda jaoks aastal 2013, kui olin värskelt isaks saanuna kehvas unerežiimis ning tahtsin õues lastekäru lükkamise saatel meelt teravana hoida. Üsna kiirelt võttis see harjumus üle igasuguse muusika kuulamise ning seejärel hakkasin end harima kodus süüa tehes, koristades või näiteks hommikul kontorisse jalutades. Minu esimene taskuhääling oli The Joe Rogan Experience — ebaregulaarselt ilmuv saade, kus on külas erineva eluala esindajad ning kus vesteldakse kõigest, mis osalejatele päevakajaline ning parajasti huvi pakkuv.

Mathias-Erik Toomemäel lastega jalutamas ning taskuhäälinguid kuulamas.
Mathias-Erik Toomemäel lastega jalutamas ning taskuhäälinguid kuulamas.

Kuulates neid saateid tabasin end mõttelt, et oleks tore vestlusi lähedaste ja sõpradega mälestuseks salvestada. Tegingi kohe proovi ning kutsusin enda välismaalasest bändikaaslase meie Voo kontorisse külla. Kasutasime tiimi koosolekumikrofoni ning salvestasime üles vestluse tema lapsepõlvest Inglismaal ning muuhulgas selle, kuidas ta enne Tartus Vanemuisesse sattumist erinevates Euroopa linnades töövestlustel käis.

Sain juba sel õhtul aru, et oma taskuhäälingu alustamine ei ole mitte ainult põnev projekt vaid võimalus saada sõpradega lähedasemaks.

Mõtteaine tekkelugu 

Alustasin tööd Voo kasutajatoes 2014. aasta algul ning seal avanes mulle suurepärane võimalus suhelda igal päeval kümnete erinevate inimestega. Tutvusin sedasi ka kodumaa MMA legendi Jorgen Matsiga — tol korral vajas ta abi enda äia veebilehe kodeerimisega. Pea kolm aastat hiljem, just siis kui olin enda esimese saatekatsetuse ära teinud, nägin Jorgeni seinal põnevat kuulutust.

Lõime septembris ühiselt dokumendi, kus kirjutasime detailselt lahti kõik, mis saatega seondub — selle pealkirja, formaadi, segmendid, jututeemad, sihtgrupi ning ka võimalikud turunduskanalid. Kogusime sisu aasta lõpuni ning 2016. jaanuaris ilmuski meie esimene saade. Sai kohe paika, et saade ilmub regulaarselt igal nädalal ning seetõttu on meie saade üks kõige sagedamini ilmuv podcast Eestis.


Tagasiside oli üllatav. Esimese saate järel kogunes meie Facebooki lehele pea 500 jälgijat, Mõtteaine tõusis Eesti iTunesi edetabelis tippu, kogudes tuhandeid kuulamisi, ning meile hakkas laekuma sõnumeid kuulajatelt . Inimestele meeldib kuulata, kuidas kaks noormeest vestlevad isadusest, tööst, psühholoogiast, filmidest ja muusikast. On lausa ette tulnud, et õhtul toidupoes süüa ostes astub mõni kuulaja juurde —  need vestlused on eriti vinged.

Taskuhääling mõtlevale inimesele 

Juba peatselt pärast alustamist kutsusime saatesse külla inimesi erinevatelt elualadelt. Muuhulgas on Mõtteaines vestlemas käinud unetehnik Kene Vernik, püstijalakoomik Ari Matti Mustonen, küberturbespetsialist Dan Bogdanov, neurokirurg Ando Vaher, muusik Kallervo Karu ja VR-spetsialist Madis Vasser. Vestlused ei toimu ainult külaliste ametitest vaid pigem elust ning sellest, mis südamel. Sedasi säilitab saade oma loomuliku ja mõnusa tunnetuse ja ei muutu kunstlikult pingutatud vestluseks.

Samuti on taskuhäälingu alustamine andnud mulle võimaluse käia külas teistel põnevatel taskuhäälingutel — näiteks külastasin koos Indrek Põldveega (Sorry As A Service, Hakkame Tegutsema) 7Blaze sotsiaalmeedia taskuhäälingut.


Kusjuures — kas teadsid, et Eestis ilmub igal kuul mitu väga head podcasti? Näiteks suhete teemal Naistejutud ning mängusõpradele Puhata ja mängida.

Alates septembrist oleme esindatud Raadio 2 saates Agenda, kus saame iga kahe nädala järel lahata mõnd päevakajalist teemat läbi Mõtteaine perspektiivi. See võimalus tuli meie jaoks meeldiva üllatusena ning oleme raadio kaudu suure hulga uusi kuulajaid võitnud. 

Meeldiva üllatusena oleme avastanud, et meie saated aitavad öötöölistel mõnusamalt aega veeta ning väliseestlastel koduigatsust leevendada.

Kolmas saatejuht ning tulevikuplaanid

Kasvatasime Jorgeniga Mõtteaine aastaseks ning kutsusime seejärel pardale kolmanda saatejuhi Mats Volbergi. Ta on filosoof (PhD, University of York) ja töötab Tartu Ülikooli filosoofia osakonnas teadurina. Ta on varem meie saates külas käinud — tegime süvaanalüüsi Chuck Palahniuki raamatule "Fight Club" — ning saime juba siis aru, et meil on hea klapp.

Mõtteaine meeskond: Mathias-Erik Tempel, Jorgen Matsi ja Mats Volberg Tartus, Raekoja platsis.
Mõtteaine meeskond: Mathias-Erik Tempel, Jorgen Matsi ja Mats Volberg Tartus, Raekoja platsis.

Kutsusime Matsi kolmandaks saatejuhiks, kuna kiirete elurütmide kõrvalt võimaldab see paremini saate kvaliteeti kasvatada. Uuel aastal on meil plaanis salvestuste tehnilist kvaliteeti parandada, käivitada oma Youtube'i kanal eksklusiivsete videoreportaažidega ning alustada pusade, kruuside ja muude meenete tootmisega.

Nagu näha, eesmärke on palju ning loodan, et ka sina elad meile sellel teekonnal kaasa — Mõtteaine podcasti saad tellida endale sobivast taskuhäälingute äpist.

Minu sõnum

Kui sul on soov alustada mõne uue hobiga, kuid ei ole seda veel x-põhjusel teinud, siis anna endale kindlasti võimalus.

Esimese sammuna loo dokument, kuhu pane kirja oma ideed ja teostuseni jõudmiseks vajalikud sammud. Mina alustasin taskuhäälinguga  ägeda töö, õppejõuameti, kahe lapse kasvatamise ja bändi tegemise kõrvalt. Teadsin, et tahan jäädvustada häid mõtteid ning neid teistega jagada, ja ülejäänud, eelnevalt kirjeldatud võidud, on olnud ainult boonuseks. Seega, julgustan sind oma unistuste poole püüdlema, miski ei ole võimatu. 

Kutsun sind veel külastama Mõtteaine Voo peal jooksvat veebilehte ning jälgima meid Facebookis ja Instagramis. Kui soovid anda tagasisidet, jagada ideid või küsida nõu, kuidas enda plaan ellu viia, siis saada mulle kindlasti email.