Wordpress või Voog — kumba valida?

Voog

Wordpress on maailma populaarseim lahendus veebilehtede loomiseks. Kas Eesti suurimal veebiplatvormil saab üldse olla mõni eelis sellise hiiglase ees? Panime oma mõtted ausalt kirja, otsustama pead aga ise.

Millised on Voo ja WordPressi suurimad põhimõttelised erinevused?

Kõige suurem erinevus on kindlasti see, et Voog on pilveteenus, Wordpress, enamikel juhtudel, aga tarkvara selle sõna kõige klassikalisemas tähenduses.

See tähendab, et Vooga veebilehe ehitamiseks ei pea tegema muud kui looma endale konto, valima valmiskujunduse, lisama sisu ning veebileht ongi valmis. Tõsi, detailide kallal tuleb veel tööd teha, kuid põhiosas on veebileht ikkagi olemas.

Voo peale veebilehe ehitamine on lihtne. Kui sul on vajalikud sisutekstid olemas, saad oma veebilehe valmis enne kui oma cappuccionio lõpuni juua jõuad.

Wordpressi (WP) puhul tuleb kõigepealt tarkvara alla laadida, seejärel tuleb see sul oma serverisse installida, leida sobiv tasuta või tasuline disain ning see samuti installida. Kui kõik eelnev on tehtud, saad alles oma veebilehe ehitamisega päriselt algust teha. Kuigi kogenud WP kasutaja on see protsess lihtne ja harjumuspärane, võib see veebimaailmas esimesi samme tegeva inimese jaoks omajagu peavalu valmistada.

Minu WordPressi ülesseadmise kirjeldus on kindlasti vägivaldselt lihtsutatud, kuid see ei muuda tõsiasja, et Voo peal on ilma IT-alaste teadmisteta oluliselt lihtsam veebilehte luua. Enam veel, Voog võimaldab veebilehe haldamist otse saidil (inglise keeles — what you see is what you get), mis tähendab, et veebileht näeb haldusvaates samasugune välja nagu külastajatele.

Ilma piisavate oskusteta ja kogemusteta võib Wordpressi peale veebilehe ehitamine parajaks peavaluks kujuneda. Loe näiteks Eesti Sõjamuuseumi kogemusest

Worpressil toimetad sa oma lehte “päris disainist” kaugemal halduspaneelis. Tegelikult on ka WP jaoks olemas mitmeid tarkvarajuppe, mis võimaldavad sul otse saidil veebilehte hallata, kuid nende kasutusele võtmine ja haldamine (uuendused, turvalisus) lisab veebilehe majandamisele ikkagi grammi keerukust. Wordpressi suurim eelis ükskõik millise muu teenuse ees on tegelikult praktiliselt piiritu võimalus. Seega, kui sul on vaba aega ja soovid veebis erinevaid koodijuppe omavahel “tantsima” õpetada, siis on WordPress kindlasti parim valik.

Millistel juhtudel tasuks valida WordPress?

WordPressi puhul kõige olulisem, et sul oleks piisavad IT-alased oskused ja aega, et oma saidiga tegeleda. Või on sul mõni inimene, kes veebilehe haldamisega sinu eest tegeb.

Nagu öeldud, on WP kõige suurem eelis see, et võimalused on praktiliselt piiramatud. Kuna tegemist on vabavaralise tarkvaraga, siis on sellele loodud lugematul hulgal väiksemaid tarkvarajuppe (pluginaid), mis võimaldavad veebilehele tuua mistahes funktsionaalsust. Niisamuti on WordPressile loodud tohutu palju erinevaid valmiskujundusi. Seega, WordPressi puhul ei ole isegi taevas piiriks.

Wordpressi pluginate valiku leiad Wordpressi veebilehelt.

Üks müüt, mille ma kindlasti kummutada tahan, on see, et WordPress on tasuta. Ei ole. Võrdluses Vooga on kulud lihtsalt teistsugused. Esiteks pead sa maksma oma serveri ja domeeni eest — see on püsikulu, millest ei pääse. Teiseks, sõltuvalt soovidest võib ka pluginatega teatav kulu kaasa tulla. Nimelt on paljud pluginad tasuta ainult mingi piirini, kuid nende tegelik väärtus on peidus alles tasulises versioonis.

Lisaks sellele, kui ehitad oma veebilehe kasutades erinevate inimeste loodud koodijuppe, siis kaasneb ka sellega teatav halduskulu — lisaks sisu haldamisele, pead sa uuendama kõiki pluginaid ja WordPressi tarkvara ennast. Seejuures on alati olemas oht, et pärast uuendust ei pruugi erinevad pluginad enam hästi kokku kõlada ning sa pead tegema hulga käsitööd või selle teenusena sisse ostma. Uuendamata jättes tekivad aga turvaaugud ja neid tahad sa iga hinna eest vältida.

Millistel juhtudel Voog?

Voog tasub valida siis, kui sul ei ole aega või teadmisi, et ise IT alase problemaatikaga tegeleda. Kujundlikult võib öelda, et väikese kuutasu eest toimib Voog nagu sinu ettevõtte IT osakond.

Lisaks sellele, et veebilehe loomine ja haldamine on lihtsam, pakub Voog ka kasutajatuge üle emaili või veebichati. Seega ei pea Voo klient tehniliste küsimuste nagu veebilehe majutus, turvalisus või uuendused, üldse muretsema. Isegi kui mõni keerulisem küsimus tekkima peaks, siis saab alati päris inimese käest abi küsida ja seda eesti keeles. Seega, rohkem vabadust keskenduda kõige olulisemale — veebilehe sisule.

Voo klienditugi aitab ja murele saab kiirelt lahenduse üle emaili või veebichati.

Loomulikult kaasnevad mugavusega ka teatavad piirangud. See tähendab, et Voo standardlahenduse võimalused on oluliselt piiratumad kui WordPressi puhul. See puudutab just keerulisemaid erilahendusi. Näiteks, kui sa soovid, et su veebilehel oleks üles-alla kerimisest sõltuv animatsioon, siis WordPressil on selle jaoks tõenäoliselt plugin olemas, kuid Voo peal sama lahenduse loomine nõuab erilahendust. Samas, kui sa oled alustav ettevõte, kellel on vaja hea disainiga mitmekeelset ja mobiilisõbralikku veebilehekülge, siis on just Voog õige valik.

Tõsiasi, mida sa ilmselt veel ei teadnud, on see, et Voog on tegelikult eelistatud tööriist väga paljudele veebiagentuuridele, näiteks: Fraktal, Codelab, Sviiter, Redwall, Neway jpt. See tähendab, et kui erilahenduste järgi peakski vajadus tekkima, siis on võimalik kaasata mõni veebiagentuur ning luua veebileht täpselt oma vajaduste järgi. Samas, kogu haldamise lihtsus ja mugavus on ka sellisel juhul sama nagu Voo “valmistoote” puhul.

Kui keeruline on ühe platvormi pealt teisele üle minna?

See sõltub natukene sellest, mida üle minemise all silmas pidada. Kui soovid üle minna kogu täiega, et ka disain üks ühele samaks jääks, siis on see keerulisem ettevõtmine.

Sõltumata kummas suunas sa liikuda soovid, tuleb disain siis uuel platvormil uuesti üles ehitada. Disaini uuestiloomisele lisaks muudab ettevõtmise keeruliseks disaini sidumine funktsionaalsusega — et sa saaksid oma veeblihte edaspidi mugavalt hallata.

Samas, kui soovid ainult oma sisu üle tuua, siis on meil Voos ehitatud väike koodijupp, mille funktsioon ongi WP pealt sisu Voogu ületoomine. Sellisel viisil platvormi vahetamine ei ole üldse keeruline. See tähendab muidugi, et vana sisu tuleb uue disaini konteksti ümber paigutada. Nii mõnigi sisublokk võib sellisel juhul oma mõtte kaotada. Seega kõige keerulisem on kolides vana disaini dogmadest lahti saada ning oma veebilehe hindamine värske pilguga — võib-olla aja jooksul mõni element üldse mõtte kaotanud. Muuseas, Ahhaa keskuse veebileht on üks suuremaid WordPressi pealt kolimisi, mis Voo peale tehtud on.  

Voo peale ehitatud veebilehed saab igal hetkel alla laadida. See tähendab, et meie poolt on sisend olemas, et ka teistpidi kolimine võimalik oleks. Samas, WordPressi peale kolimiseks me eraldi koodijuppi loonud pole, sest pigem soovitakse oma lehega meie juurde tulla.

Mida kaotad ja mida võidad, kui võtad Voo?

Suurim võit on mugavus. Teine suur võit on meie imeline kasutajatugi. Probleemide lahendamiseks ei pea surfama lõpututes blogides, me aitame sind ise. Lisaks platvormi spetsiifilistele küsimustele püüame oma panuse anda ka klientide äri õnnestumisele laiemalt.

See tähendab, et me mõteleme hea meelega kaasa ka SEO, disaini, sisu ja muu digiturunduse kontekstis olulise osas. Voo enda kõige suuremaks tugevuseks on mitmekeelsed veebilehed — selles osas teeme isegi oma ülemaailmsetele konkurentidele silmad ette.

Voo arendajad Mikk ja Tanel järjekordse kliendiprojekti parimat võimalikku lahendust välja mõtlemas. 

Kaotad teadmise, et kõik on võimalik. See tähendab, et Voog ei ole nii paindlik kui WordPress — nagu eelnevalt juba öeldud sai. Samas, 99% klientide puhul jääb see vahe täiesti tajumatuks, sest nende vajadused on palju väiksemad kui WordPressi täisaurul funktsionaalsuse kasutamine. Tavalise veebilehe puhul ei olegi mingit vahet. Toon näiteks mõned Voo peale ehitatud veebilehed: Loodusega koos, KAUSS arhitektid, Lentsius Design, Eesti disaini keskus.

Näide Voo peale ehitatud Balteco veebilehest, mille tegi digiagentuur Fraktal (mille veebileht on samuti Voo peal).

Kas peaks kaaluma platvormi vahetust, või kui on juba kas WordPress või Voog kasutusel, siis tasuks jääda selle juurde?

Kas sa oled oma veebilehega rahul? Kui iga kord veebilehe sisu uuendades, sinna midagi lisades, muutes või eemaldades tekib stress ja pea hakkab valutama, siis tasub kindlasti Voo peale kolida.

Samas kui su ettevõtte äriidee on end tõestanud ning olete kasvanud nii suureks, et oleks vaja luua spetsiifilisi erilahendusi nagu iseteeninduskeskkond, sisselogimisaknad, täppisteaduse tasemel külastajatele personaliseeritud sisu kuvamist jms, siis soovitan kõigepealt oma ideedega meie poole pöörduda ja uurida, mis kõige mõistlikum lahendus oleks.

Meie esimene prioriteet on see, et klient saaks endale veebilehe, mis sobib tema vajadustega kõige paremini. Seega, me oleme võtnud enda eesmärgiks olla veebieksperdiks ka laiemas kontekstis kui meie enda platvorm. Kui meie enda platvorm sobivat lahendust ei võimalda, siis aitame hea meelega parima lahenduse leidmisel.

Mõnikord tuleb kõikidele päringutele vastamiseks teha ka mõned ületunnid, seega, kui sa meilt ülikiiret vastust ei saa, siis ära löö veel käega. Jõuame kindlasti ka sinuni.

Niiet, küsida tasub alati — mõtleme hea meelega kaasa ja anname ausa tagasiside, milline platvorm sulle meie arvates kõige paremini sobiks.

Kui tegeled parasjagu mõne veebiprojektiga, siis võid meiega julgelt ühendust võtta: hello@voog.com