Google'iga ühendamine

Mathias-Erik Tempel

Kasutajatoe vanemspetsialist

Mina olen Mathias-Erik, pikaaegne Voo kasutajatugi ja praegune turundusjuht. Kolm aastat Voo kasutajate abistamist on õpetanud mulle veebilehtede loomisest ning trendideks ette valmistamisest nii mõndagi – kas siis disaineri pilgu läbi, näiteks mobiiliekraanidele kohandamine või kuidas Google’i ja Facebooki loodud rakendustega kaasas käia.

Heidan pilgu ümberlükkamatult enim küsitud küsimusele:

Kuidas oma veebileht Google’i otsingus nähtavaks muuta?


Kogu minu tööstaaži jooksul on aastate jooksul enim küsitud küsimus kahtlemata: kuidas saab oma veebisaidi Google’is nähtavaks teha. Muuseas saab meie varasem blogiartikkelendiselt tuhandeid vaatamisi päevas ja irooniliselt on see ka Google’i enda üks enam otsitud lahendustest. Et enestest mitte liialt ette tormata, küsime igipõlise küsimuse – mis asi on SEO?

Search engine optimization (SEO) on protsess, mis mõjutab sinu veebilehe nähtavust otsingumootroris ilma selle eest maksmata. Pidage silmas, et sinu SEO edu (otsingutes kõrgemale kerkimine) ei olene mitte kasutatavast platvormist, vaid sinu panusest veebilehe omanikuna.

Kuulsin, et mul on tarvis veebilehele märksõnu lisada

Väärarusaam, nagu oleks vaja veebilehele Google’i nähtavuse parandamiseks veebilehele spetsiaalselt märksõnu sisse torgata, on üsna levinud. Tegelikult leiab Google neid märksõnu teksti seest ise. Märgatavalt aitab aga kaasa väikeste detailide eest (nagu pealkirjad, lehekülgede kirjeldused ja OG-tagid) hoolitsemine. Kõik see on aga manuaalne töö ning mingit imenippi, mis sind kerge vaevaga mäele viiks, ei ole.

Kuulsin ka, et kogu sisu peab saabuma sinult ja olema suunatud otse külastajatele, mitte haakuma mingite veidrate SEO reeglitega, mis su lehte eelistaksid

Kunagi oli see tõesti nii, et Google tahtis kindlaid märksõnu. Tänapäeval loevad aga robotid sinu lehekülge ning genereerivad sealt loetud sisu põhjal ise märksõnad. Ning kui sa oma veebilehte maailmaga jagad, lisa neile kindlasti ka lehekülje kirjeldus ja pildid (tuntud ka kui Open Graph tags) – viimane on eriti vajalik Facebookis info kuvamiseks. Sama kirjeldus ilmub nähtavale ka Google’i otsingutes. Jällegi – keep it simple ja kirjuta see inimestele lugemiseks, mitte ära loo seda robotitele vana Black Hat SEO nippide järgi (mis toob sulle tõenäoliselt ainult jama kaela).

Ma olen kõike proovinud, kuid tulemusi pole endiselt

Pärast seda, kui oled kõik eelnevad ning mõned teised juba töökorda seadnud, pole see veel siiski piisav, et Google sind märkaks. Tuleb ennast „võrku lülitada“ ning see on koht, Google Search Console kasulikuks osutub.


Sisuliselt on see tööriist, mis ühendab sind Google’iga. Sa võid julgesti oma lehekülje sinna suunata. Kontrolli, et nad loeksid sinu sitemap’i, tuvastaksid katkised lingid ja vajadusel „roomaksid“ lehe vajadusel taas läbi (mis inimkeeles tähendab indekseerimist). Armas, kas pole?

Anna aega

Seda kõike proovides pea meeles, et tulemusi ei ole tegelikult võimalik tagant sundida. Google hoiab sinu lehel silma peal ja indekseerib su lehe õige pea – vahel võib see mõned nädalad või kuud aega võtta. Sina saad aga protsessile kaasa aidata, jagades oma veebilehete sotsiaalmeedias ja külastatavus annab Google’ile ise selged viited. See on asjade orgaaniline kulg.