Seadista lehe SEO 25 minutiga

Ethel Linnasaar

Turunduse projektijuht

99% otsingumootori kasutajatest ei liigu esimeselt tulemuste leheküljest edasi. Ehk kui sinu veebilehte ei ole top kümne seas, siis paljud võimalikud kliendid jäävad sul saamata. Õnneks on Voo platvormil lihtsad tööriistad, mille abil saad oma veebilehe täielikult otsingumootoritele optimeerida.

Enne kui tegutsed...

SEO abiga saad optimeerida veebilehe sisu ja muuta see otsingumootori-sõbralikuks. SEOd mõjutavad lehe pealkiri, kirjeldus ja sisu. Eesmärk on saavutada ja hoida orgaanilistes otsingutulemuses esimest kohta ja olla kõigist konkurentidest ees, ilma selle eest maksmata. See on ka väärtuslik tööriist klientidega suhtlemiseks ning üldise brändi usaldusväärsuse suurendamiseks.

Veebilehe optimeerimiseks oleme Voogu sisse ehitanud SEO tööriistad, mis teevad protsessi väga lihtsaks ja mugavaks - igaüks saab sellega hakkama! Aga enne tööriista kasutuselevõttu pead endale selgeks tegema, millised märksõnad iseloomustavad sinu ettevõtet kõige paremini. Kindlasti on mõistlik need sõnad võtta ainsuse ja mitmuse nimetavas vormis, kuna sellel viisil otsitakse kõige rohkem.

Kuidas alustada Voo SEO tööriista kasutamist?

Algselt tuleb sul paika panna oma veebilehe SEO üldseaded. Voos leiad need Sisu > SEO menüüst. Kohe esimesena tulevad ette avalehe seaded, kus saad valida pealkirja ja firma nime vormingu. Kõige tõhusam variantidest on lehe pealkiri - saidi nimetus. Otsingumootorile on oluline sinu teksti laius ehk tekstipoolitajaks on kõige mõistlikum valida sidekriips (-) või siis püstkriips (|). Need on lihtsad ja lühikesed märgid ning tekstile jääb kokkuvõttes rohkem ruumi.

Googles lehe nähtavaks muutmine
Voog SEO tööriist on lihtne ja arusaadav kõigile. Meeldetuletus: kontrolli üle lehe nähtavus!
Saidi nimetuses kajasta teenust ja selle väärtust, mitte lihtsalt ettevõtte nime. Kõige ohtlikumaks veaks seadistamisel on otsingumootoritele kogu saidi peitmine. Tegemist on väga kergesti juhtuva veaga, seega kontrolli see kindlasti alati üle!
Otsingumootori abiline veebilehte külastades

Otsingumootor ja robotid

Voog SEO tööriistal on üks väga hea omadus – sisukaart, mis on lihtsalt öeldes lehe sisukord.

Robotite seadistus on juba sinu eest tehtud ja see näeb välja selline. Robot on Google parim abiline veebilehte külastades. 

Lehe sisukaart on just oluline otsingumootorite robotitele, kes saavad selle abil ülevaate kogu su saidist. Robot otsib lehele tulles algselt sisukaarti ja selle puudumisel käib kodulehe läbi nagu tavaline külastaja, otsides lehtedel muutuseid. Sisukaardi abiga saab robot muudatustest teada kiiremini – robot paneb tähele iga väiksematki muutust ja indekseerib need paari minutiga. See tähendab, et sisukaardi abil jõuavad su saidi muudatused otsingumootoritesse kiiremini. Lisaks on loodud ka Robots.txt, mis annab otsingumootorile infot keelatud ja lubatud lehekülgede kohta ning suunab sisukaardi poole.

Kogu selle töö teeb Voog sinu eest automaatselt ära, et sina ei peaks nende aspektide pärast muretsema.

Kuidas vana saidi väärtus uuele üle kanda?

Viimane punkt Voo SEO üldseadete vaates on ümbersuunamine. See võimalus on loodud klientidele, kes tahavad teha täiesti uue kodulehe, aga vanal lehel on nii palju väärtust, et sellel ei saa lasta lihtsalt raisku minna. Voo poolt loodud võimalus aitab suunata vana lehe pealt kõik külastajad uuele lehele. See tuleb ka kasuks otsingumootorile lehte otsides.

Vana lehe väärtuse hoidmine ka uuel veebilehel.
Suuna kõik vana lehe kliendid uuele lehele ja hoia väärtus.

Veebilehe optimeerimine ja sisu

Järgmine samm on teha ise veebileht, mida optimeerida. Algselt tuleb välja mõelda pealkiri, mis kajastab ettevõtte vajadusi ja väärtusi. Pea meeles, et keegi ei otsi konkreetselt sinu ettevõtet, vaid otsitakse pakutavat teenust. Näiteks otsitakse märksõna “Veebilehe optimeerimiseks loodud automaatne SEO tööriist” mitte “Voo tööriistad”.

Veebilehe sisu ja kirjeldust on lihtne vormistada. Reegel on see, et need peavad olema paremad kui konkurendil. Teiste ettevõtete sisu analüüsimine aitab sul enda sisu paremaks muuta. Kindlat tekstipikkust või vormistust ei ole paika pandud. Erandiks on keerukamate teenuste ja toodete kirjeldus, mille pikkus ei tohi jääda alla A4 lehe. Sisu atraktiivsust suurendab ka lõikude vahel olevad tühjad read. See muudab teksti loetavamaks. Selleks, et optimeerida lehte otsingumootori jaoks on kasulik teksti sees iga 100 sõna kohta mainida vähemalt ühte kuni kahte märksõna.

Lehte optimeerivad ka linkide kobarad. Linkide kobar on kogu erinevatest hüperlinkidest, mis suunavad ühelt veebisaidilt teisele. See aitab otsingumootoril mõista, mis teenused või tooted on üksteisega seotud. Kindlasti on hea, kui saad suunata inimesi enda kodulehel olevale teisele alalehele, aga välislinkide viitamine on ka oluline ja kasulik.

Google tulemusleht ja esimese koha saamine
Visuaalselt peab igale lehele kindlasti lisama pildi ja ka pealkirja
(tiitli), mis sisaldab märksõna. Soovitan lugeda "Kuidas enda veebilehele pilte leida?" postitust,  et leida kvaliteetseid pilte enda kodulehele, autoriõigusi rikkumata.

Google tulemusteleht on justkui võistlus - ole sina esimene!

Kuidas näeb mu lehekülg välja Google’is?

Kõige tuntum otsingumootor on loomulikult Google, kus tahetakse kõige rohkem silma paista.

Otsingumootorile optimeerimise eesmärgil oleme Voo tiimiga lisanud igale lehele eraldi SEO seaded, kus saad täpselt vormistada veebilehe välimust Google otsingumootori (ja ka teiste) tulemuste lehel. Sinna on ka lisatud parameetrid, mis muudavad sinu elu veel palju kergemaks. Need hindavad sinu sisestatud materjali tugevust ja kasutuskõlblikkust.

Otsingumootori tulemustel on alati lühike kirjeldus ja selle saab ka vormistada Voo leheküljel väga kergesti. Paar soovitust vormistamiseks:

  • Esimene fraas peab olema märksõna, mida oled juba eelnevalt kasutanud SEO optimeerimiseks.
  • Edasi on vaja kirjutada enda ettevõtte väärtusest, miks keegi teenust või toodet kasutama peaks.
  • Viimaseks jäta üleskutse, mis ei tohi olla liiga tuim – kirjuta see pigem pikemalt lahti. Näiteks väljend “vaata lähemalt!” ei anna otseselt midagi edasi. Pigem kirjuta “vaata meie kodulehelt VOOG rohkem infot SEO tööriista kohta!”.

Kirjelduse jaoks on otsingumootoril ka mõningad enda reeglid. Kui jätad teksti jätta täiesti kirjutamata või kirjutad alla 130 märgi, siis tekitab otsingumootor mingi teksti sinna sinu sisust ise. Taaskord on korrektse kirjelduse leidmiseks lisatud ka siia lahtrisse parameetrid ja hinnang, mida jälgides saad väga lihtsalt teksti vormistada.

Veebilehe optimeerimine SEO tööriistaga
Lehte optimeerides on abiks hinnangusüsteem, mis annab teada, kas kirjutatud tekst on otsingumootorile sobiliku pikkusega.
Voos oleme SEO tööriistaga lehe optimeerimine teinud väga lihtsaks ja loogiliseks. Nüüd kui oled kogu materjali üle vaadatud, on aeg endale ise veebileht teha ja see otsinugmootoritele optimeerida.

Soovitan soojalt vaadata ka veebiseminari Dreamgrow Digital agentuuri tegevjuhi Priit Kallasega teemal SEO ehk kuidas otsingumootoris esile tõusta, et antud teema endale veel rohkem selgeks teha. Lisaks leiad ka Dreamgrow lehelt veel huvitavaid artikleid, mida lugeda soovitan.
Loo oma e-pood ja veebileht tasuta
Alusta tasuta