E-poodide ostutrendid 2022

Ethel Linnasaar

Turunduse projektijuht

E-kaubandusmaailm on arenenud ning muutunud. Paljud traditsioonilised poed on oma äri hoidmiseks avanud veebipoed või hakkanud vananenud veebisaite värskendama.

Saa osa uhkest e-kaubanduse maailmast ja tee enda uhiuus veebipood Vooga! Aga mida müüa?

Viimaste aastatega on e-kaubandus hüppeliselt arenenud, mis on muutnud ka e-poodlemise trende. Aga ära muretse, meie oleme siin sulle abiks – anname sulle kogu vajaliku teabe veebiostlemise trendide kohta.

Miks muutub e-kaubandus populaarsemaks?

Viimased aastad on muutnud paljude klientide harjumusi. Tavaliselt telliti e-poodidest siis kui toodet ei olnud kohalikult müügil või oli tegemist suurema globaalse brändiga. Aga nüüd oleme jõudnud aega, kus igapäevaste tarbekaupade ostimine interentist on uus norm.

Inimesed on avastanud ja õppinud uusi oskusi, mis aitavad neil leida uusi usaldusväärseid e-poode. Varem olid suuremad globaalsed kaubamärgid need, kellel on suurepärased  e-poed, kuid nüüd on juba kõigil võimalus oma veebipood ise avada. Kuidas seda teha? Sulle on abiks Voog – imelihtne veebiehitamise tööriist, millega saad alustada enda e-kaubandusteekonda ning avada täiesti ise tehtud e-pood.

Moevool

Viimase paari aasta jooksul on moetööstuse kasv olnud suurem kui eelnevate aastakümnetega jooksul. Ja  moetööstus jätkab kasvamist. Kasvu juhivad just rõivaste, aksessuaaride ja jalatsite sektorid, mis on muutunud kiire leviku ja e-kaubanduse olemasolu tõttu.

erksad riided on uus trend
Erksad värvid ja riided, uus trend.
Rõhk on rõõmu leidmisel oma elus ja toodetest. Erksad rõivad ja värvilised paletid on taas trendikaks muutumas. Inimesed tahavad olla õnnelikumad ning seda kajastatakse läbi enda riietuse. Pärast paariaastast keskendumist neutraalsetele toonidele ja materjalidele, hakatakse uuesti kasutama värvi riietuse ja elustiili isikupärastamiseks. 

Dressipüksid on uus mood
Mugavus tuleb ennekõike
Mugavad riided võivad ka olla väga stiilsed
Athleisure on uus trend moevoolus.
Uus moesuund on hoo sisse saanud – athleisure. Trend kujutab endast vabaaja mugavaid riideid, mis sobivad nii sportlikumateks tegevusteks kui ka igapäevaseks kandmiseks. Athleisure on muutumas luksuseks ning on peamine kasvumootor spordiriiete sektoris. Varasemalt on olnud spordirõivate kandmisega samastatud ainult sõnad “trenn” või kui tänaval kanda siis “laisk” ja “räpane”, kuid tänaseks on see normaalne, et ülikonnaga kantakse dressipükse ja tosse. Tavalised dressipüksid saavad olla ka tipptasemel stiil!

Selle trendi kasvu peamine põhjus on mugavustegur. Spordirõivad ühendavad mugavuse stiiliga, pakkudes seega mõlemast valdkonnast parimat.

Jalanõude trend e-poodides
Jalanõud käivad alati moevooluga kaasas.
Üks nišše, mis on valdanud moe pidevalt muutuvaid stiile, on jalatsitetööstus. See valdkond on alati suutnud käia kaasas moega ja sellega kaasnevate muutustega ning seda ka eelnevatel aastatel. Jalanõutööstuse kasv on olnud sarnane moetööstusega, suur ja kiire. Samal ajal on kasv suurelt mõjutanud  e-jalatiskaubanduse kasvu. Ka jätkusuutlikuse olulisuse tõttu on populaarsust kogumas vegan-nahk, mis jalanõu stiili ei mõjuta aga samal ajal on keskkonnasõbralikum.

Jätkusuutlikus klientide jaoks on oluline faktor.
Jätkusuutlikus on väga oluline klientidele.
Suur kasv on toonud kaasa ka suurema tarbimise, mis valmistab paljudele pahameelt. Ületarbimise tagajärjeks on suurema prügi ja saaste teke, mis ei soodusta jätkusuutlikust.

Moetööstus on üks nendest valdkondadest, mis võimendab seda probleemi. Tööstuses tekib palju prügi, ning tihtipeale on tulnud ette olukordi kui kasutatakse ebaeetilisi viise tootmiseks. Nüüd aga, kui kliendibaasi huvitavad rohkem keskkonna- ja inimesesõbralikumad viisid, on paljud ettevõtted  hakanud brändi väärtuseid ning eesmärke muutma läbipaistvamaks –  keskendutakse rohkem keskkonnasõbralikkusele ning see on olnud ka üheks kasvumootoriks moesektoris. Klientide seisukohast on jätkusuutlikus ja eetilisus väga suur osa tootest.

Beebitooted

Beebitooted on väga populaarne valdkond. Lapsevanemate vajadused muutuvad kogu aeg – kasutuses olevad tooted sõltuvad laste vanusest, elukohast, tegevustest. Vajadused beebide ja laste ümber ei kao kunagi. Beebitoodete valdkonna siseselt on ka veel nii palju erinevaid võimalusi – kas tegelda mänguasjadega või riietega, või hoopis leida mõni muu viis, mis oleks kasulik nii beebile kui ka kindlasti abiks lapsevanemale.

Beebitoodete valdkond on populaarne e-poodide maastikul
Beebitoodete valdkond on jäädavalt populaarne ning võimalusi valdkonnas on lõptult.

Reisimine

Reisimine ja turism on viimase paari aasta tõttu unustatud tegevus. Inimesed pole ammu saanud rahulikult käia isegi toidupoes, rääkimata reisimisest ning välismaal käimisest. See aeg on õpetanud inimesi väärtustama rohkem väljas käimist ning uute asjade proovimist. Nüüd kui saab taas reisida ning avastada uusi maid, on nõudlus kasvanud ja inimesed on valmis kasutama ära võimalust. Tegelikult ei käi terve turismivaldkonna kasv ainult ümber reisimise välismaale, aga ka kodumaine turism on uuesti õitsemas. Niiet on aeg korrastada enda veebilehed ning äri tööle panna!

Kõik tahavad hetkel odavalt reisida
Reisime viimaste aastate jooksul on vähenenud, soodsad reisid on väga populaarsed.
Turismi kasvu ning inimeste tahtevalmidust reisida on pannud tähele ka palju ettevõtted ning nad ei lase sellel võimalusel käest minna. Hakatud on mõtlema uusi tegevusi ja kampaaniaid, mida saaks pakkuda klientidele. Näiteks võimaldatakse rohkem paindlikust reisi planeerimisel – see annab kindlustunnet inimestele. Väga populaarseks on osutunud ka allahindluste ja eriliste pakkumiste tegemine – alustades hotellidest ja retoranidest lõpetades turismiatraktsioonidega. See kõik sugugi ei ole ainult välismaa mastaabis, vaid ka kodumaine turism reklaamib kogu aeg uute asukohtade avastamist ja see on toiminud siiamaani väga hästi.

Elektroonika

On selge, et viimaste aastate jooksul on tehnoloogi kasutus suurenenud igas valdkonnas. Seda on mõjutanud kodukontorid ja distantsil koolitööd. Arvuti ei ole enam valik, vaid juba vajadus kõigil.

kodukontor ja distantsõpe mõjutavad e-kaubandust
Kodukontor on tänapäeval normaalsus ja mõjutab e-kaubandust.
Kasutajad tunnevad end internetist ostes mugavamalt. Nad on õppinud, kuidas kasutada internetti efektiivselt ja oskavad leida kõige paremaid pakkumisi. Tarbijad otsivad ja võrdlevad erinevaid edasimüüjaid ning leiavad enda jaoks parima pakkumise. See on võimalik, sest puudub lojaalsus konkreetse jaemüüja suhtes. Aga üha enam tuleb turule  elektroonika veebisaite, kes suudavad klientides lojaalsust tekitada. 

E-kaubandus on mõjutatud videomängude poolt.
Arvuti- ja videomängud on populaarsust kogunud ning tehnoloogia kasutust suurendanud.
Arvutimängud on tarbeelektroonikatööstuses kiiresti arenev valdkond. Tarbijate nõudlus arvutimängude järele on viimaste aastatega kasvanud ja kasvab jätkuvalt. Inimesed on hakanud arendama enda teadmisi nii arvutite kui ka mängude kohta ja paljud on üldse avastanud, et mänguri arvutit saamiseks võib ka lihtsalt uuendada olemasolevat. Mängude mängimine peetakse väärtuslik ajvaeetmise viis – see stimuleerib loovust, õpetab probleemide lahendamise oskusi kui ka reflekse jne.

Kogu arvutimängude valdkond on kiiresti arenev ja kogub üha enam populaarsust. Brändid peavad end kehtestama valdkonna liidritena – nagu Asus. Selleks tuuakse alati uusi põnevaid tooteid ja mänge ning ka mõeldakse välja ainulaadsed turundusstrateegiad.

Toit ja jook

Toidukaupade müük e-kaubanduses on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Toidu tellimine koju kasvas, kuna poes käimist limiteeriti. Aga nüüd on inimesed avastanud, et kauba tellimine koju on palju lihtsam ja vähem ajakulukam kui poes käimine.

e-poest toidu tellimine on mugav
Inimesed soovivad tervislikult toituda ja katsetada uusi maitseid. E-poest koju tellimine on kõige mugavam.
Kodusolemine tekitab ka soovi proovida uusi asju. Tahetakse uusi maitseid ning paljud on selle ajaga uuesti avastanud kokkamise rõõmu. Kasv hõlmab peamiselt toite ja jooke, millel on tervisele kasulik mõju – toetab immuunsüsteemi, seedimist, energiataset, stressijuhtimist ja kognitiivset tervist.

Paljud on ka õppinud, kuidas nende toitumisharjumused planeeti mõjutavad. Seega on ettevõtted, nagu Amazon, kes on võtnud endale lubaduse jätkusuutlikkuse suunas, et vähendada jäätmeid ja säilitada tervislikumad toitumisharjumused.

Kiire tarne on üks olulistest e-kubanduse trendidest
Taustajõud arengule on kiire ja lihtne kohalevedu.
E-kaubanduse ettevõtetel tuli hakata mõtlema, kuidas pakke kiiresti ja lihtsalt kohale toimetada. Tekkisid uued mudelid ja meetodid veebipõhiseks toidukaupade tellimiseks.

Üks levinumaid mudeleid on Click And Collect (osta veebist ja mine poodi järele). Samuti on olemas Kojuvedu, siis kui kliendid sooritavad kõik ostuetapid läbida digitaalselt. Viimaseks on meetod Last Mile, kui klient on lõpetanud ostu ja vahendaja toimetab toidu kätte.

Isikuhooldus- ja tervisetooted

Ei ole üllatav, et viimastel aastatel on inimesed muutunud tervislikumaks. Globaalne heaoluturg on väärt palju ja 42% klientidest väidab, et heaolu on nende jaoks esmatähtis. Pärast kuudepikkust maski kandmist, kätepesu ja õues viibimise vältimist on paljude meelel just hügieen ja tervis.

Enese eest hoolitsemine ei ole lihtsalt kohustus vaid ka vajadus. Ülemaailmse heaolutööstusel on suur osakaal ettevõtluses, näib, et enesehooldus jääb ka 2022. aastal domineerima. Oodatakse veel suuremat rõhku tervise-, ilu- ja heaolutoodetele.

Inimesed tahavad enda ülejäänud elu elada täisväärtuslikult ja tervislikult – meeldivad brändid, mis on suunatud tervislikule elustiilile. Ettevõtted peavad hakkama välja pakkuma tehnoloogiaid, mis panevad kliendid end turvaliselt tundma. Ehkki füüsilised kauplused on isikliku hügieeni toodete osas endiselt juhtpositsioonil, kasutab 25% tarbijatest e-kaubanduse veebisaite.

Kodu- ja aiatarbed


Mööbli ja kodudekoratsioonide müük veebis on hakanud kasvama – peamised kliendid, kes kasvu panustavad, on noorem põlvkond. Põhjus on selles, et põlvkonnad kasvavad suureks ja ehitavad oma esimesi kodusid. Aga kõrgete kinnisvarahindade tõttu on paljud otsustanud hoopis majade renoveerimise kasuks. Tegemist ei ole ainult noorema generatsiooniga, vaid ka beebibuumi põlvkond on hakanud keskenduma pensioniajal kodule või siis leiavad uusi renoveerimisprojekte. Kuna inimesed on jätkuvalt kodused ja töötavad kodus, siis soov koduruume värskendada ka jätkub. Hakatud on ka enda üüripindasid muutma ja isiksustama, et teha see “koduks” – tahetakse ennast paremini ja mugavamalt tunda.

e-kaubanduse trend ehitusmaterjalid ja sisustus
Ehitus ja renoveerimine on populaarsemaks saanud ning tekitanud ka e-kaubanduses trendi.

Hobid ja loomingulisus

Mänguasjad, mängud ja hobimaterjalid olid 2021. aastal üks populaarsemaid kategooriaid, mida e-poodides müüa. See kajastab ka klientide soovi leida loomingulisi ja mängulisi viise, kuidas aega veeta.

Näib, et meisterdamisel, mängimisel ja muud loomingulised tegevustel on ka 2022. aastal jätkuvalt oluline roll klientide ostuharjumustes. Inimesed on avastanud, et loomingulised tegevused toovad ellu rõõmu ja seda kõike saab teha enda kodus.

Käsitöö toob rõõmu ja tegevust inimese igapäeva ellu.
Inimesed saavad rohkem rõõmu isetehtud asjadest.
Veebipoodide tähtsus on oluliselt kasvanud. Tänu sellele muutuvad ka inimeste e-kaubanduse ostutrendid ja -harjumused. Oluline on aga ajaga kaasas käia. Ole trendikas ja käivita oma veebipood juba täna!